DLA POCZĄTKUJĄCYCH

JAKIE SĄ KORZYŚCI Z NORDIC WALKING?

  • Stosując poprawną technikę Nordic Walking możesz uaktywnić nawet 90%mięśni dzięki wykorzystaniu górnych partii ciała podczas chodzenia.
  • Nordic Walking jest 30-40% bardziej efektywne i podnosi spalanie kalorii w porównaniu do spaceru bez kijów. Dzięki temu jest świetnym ćwiczeniem, które pomoże w redukcji nadwagi.
  • Nordic Walking rozluźnia napięcie mięśni barków i  szyi oraz zapobiega bólom pleców. Polecany jest osobom, które spędzają dużo czasu za biurkiem.
  • Nordic Walking poprawia koordynację ruchową.
  • Nordic Walking może być uprawiany o każdej porze roku.
  • Nordic Walking jest idealny dla początkujących jak i dla czynnie uprawiających sport.

KTO MOŻE UPRAWIAĆ NORDIC WALKING?

Odpowiedź brzmi: każdy.

Jest to sport zarówno dla młodzieży, jak i dla osób w średnim wieku, seniorów czy kobiet w ciąży. Intensywność treningu dopasowywana jest do możliwości uczestników.

Dla tych, którzy mają wątpliwości – podczas prawidłowo przeprowadzonego treningu naprawdę można się porządnie zmęczyć!

JAKIEGO SPRZĘTU POTRZEBUJĘ?

Nordic walking jest sportem nie wymagającym skomplikowanego sprzętu – potrzebne są jedynie kije Nordic Walking. Kluczową kwestią jest jednak staranny dobór kijów, dzięki czemu chodzenie będzie prawdziwą przyjemnością. Źle dobrane kije mogą stać się przyczyną kontuzji.

Kije Nordic WalkingKije Nordic Walking skonstruowane zostały specjalnie z myślą o tej technice chodzenia
i posiadają:
– wyprofilowaną rękojeść z wygodną „rękawicą”, niezbędną w prawidłowej technice,
– jednoczęściowy lub kilkuczęściowy trzon wykonany z wytrzymałych materiałów,
– końcówkę składającą się z grota i gumowej nakładki (używanych w zależności od rodzaju podłoża).

Podstawowym błędem jest mylenie kijów Nordic Walking z kijami trekkingowymi.
Każde z nich służą do zupełnie innych aktywności ruchowych. Kije do trekkingu mogą wręcz przeszkadzać w nauce Nordic Walking, ponieważ zostały skonstruowane do innego typu wędrowania, innych obciążeń czy innego tłumienia drgań. Warto więc zainwestować w odpowiedni sprzęt.

Przy doborze długości kijka do wzrostu można skorzystać ze wzoru:

Długość kijka = 0,66 (początkujący) lub 0,68 (średnio-zaawansowani) x wzrost osoby (cm)

Kije jednoczęściowe dostępne są w przedziałach co 5 cm (100 cm, 105 cm, 110 cm…itd.). Ich zaletą jest większa wytrzymałość niż kijów wielosegmentowych. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni dopasowania kijów do naszego wzrostu lub chcemy korzystać z kijów wspólnie z osobą o innym wzroście, możemy zdecydować się na kije kilkuczęściowe. Im mniej segmentów, tym kij będzie wytrzymalszy. W przypadku najlepszych producentów (Exel, Leki, KV) nie musimy obawiać się o jakość kijów kilkuczęściowych.

Przedział cenowy dostępnych na rynku kijów Nordic Walking jest bardzo zróżnicowany (od 50 do kilkaset złotych). Cena oczywiście związana jest z jakością wykonania, użytymi materiałami oraz doświadczeniem firmy produkującej sprzęt. Dobrej jakości kije możemy kupić już w cenie
120-150 zł.

Zanim jednak zdecydujemy się na zakup sprzętu, warto skonsultować się z instruktorem lub wypróbować kije pożyczając na czas zajęć Nordic Walking.

JAK SIĘ UBRAĆ?

Strój: sportowy, nie krępujący ruchów.

Obuwie: buty powinny być sportowe, wygodne, miękkie i co najważniejsze – poniżej kostki. Do uprawiania Nordic Walking nie nadają się wszelkiego rodzaju wysokie buty,
w tym trekingowe, w których chodzimy na górskie wycieczki. Nie polecam również ubierania sandałów czy tzw. trampek, ponieważ Nordic Walking uprawiamy w zróżnicowanym terenie, w tym na polnych drogach i łąkach. Najlepsze na początek będą popularne „adidasy”.

JAK ZACZĄĆ CHODZIĆ Z KIJAMI?Zajęcia Nordic Walking

Technika Nordic Walking na pierwszy rzut oka wydaje się prosta. Jak każdy sport, wymaga odpowiedniego przygotowania. Najlepiej zrobić to pod okiem instruktora Nordic Walking podczas zajęć grupowych lub indywidualnego przeszkolenia. Dzięki temu:

  • będziemy mieć pewność, że chodzimy z kijami profesjonalnie, 
  • nasze ćwiczenia będą bardziej efektywne,
  • zmniejszymy ryzyko kontuzji,
  • spędzimy czas w miłym towarzystwie.

Wszystkich chętnych zapraszam na zajęcia!

 

Reklamy